استفاده از سیستم اعلام و اطفاء حریق در اتاق سرور (دیتاسنترها و مراکز داده کوچک) و نیز طراحی، اجرا و راه اندازی اصولی، منطبق بر استانداردهای رایج در اینگونه سیستمها بسیار حایز اهمیت میباشد. اطلاعات در نهادها و سازمانها محرمانه، امنتی و نهایتا طبقه بندی شده هستند، لذا  امنیت و محافظت فیزیکی و حفاظت از حریق در اطاقهای سرور و کلا دستگاههای ذخیره اطلاعات از اهمیت بسیار بالا و ویژه ای برخوردار هستند. سالانه مبالغ هنگفت و زیادی جهت خرید سیستمهای این اطاقها هزنه مشود که حفظ اسناد و مدارک مجازی را پر مهمتر کرده ازین لحاظ ایمنی و حفاظت در برابر خطرات رایج که مهمترین آ نها حریق است بسیار مهم جلوه مینماید. در دیتاسنترها یا اطاقهای سرور، مجموعه بسیار کامل و منسجمی از انواع تابلوهای برق، کابل کشی های متعدد، لوازم الکترونیکی و سیستمهای برودتی به کار رفته که هرکدام از این تجهیزات مستعد بروز حریق در اینگونه اماکن هستند…

نکات مهم در طراحی سیستم اعلام و اطفاء حریق اطاق سرور:

  • ارزیابی ریسک بروز حریق و بررسی اهمیت استفاده از سیستم اعلام و اطفاء حریق در اتاق سرور
  • بررسی سیستمهای اعلام و اطفاء حریق مناسب در اتاق سرور و استانداردهای این سیستم
  • بررسی تخصصی سیستم های اطفای حریق FM-200 ، Novec 1230 ، Inert Gas ، Aerosol ، Hybrid. معایب و مزایا، نحوه محاسبات و طراحی این سیستمها
  • بررسی الزامات زیست محیطی و جایگاه فعلی و احتمالی آینده سیستمهای مذکور در کشور آمریکا و اروپا بر اساس دستورالعمل های جدید European F-Gas  و EPA
  • بررسی نرم افزارهای محاسبات هیدرولیکی
  • مطالعه و بررسی اشتباهات رایج و خطاهای انسانی در طراحی و اجرا
  • بررسی دلایل بروز خطاهای کاذب  و راهکارهای پیشگیری
  •  بررسی تخصصی سیستم های اعلام حریق مناسب جهت استفاده در اتاقهای سرور شامل تابلوهای کنترل مرکزی اطفاء حریق، سیستم Air Sampling ، نوع دتکتورهای مناسب فضای اصلی، کف و سقف کاذب، استانداردها و نحوه طراحی آنها.
  •  بررسی “پروسه تخلیه ماده اطفاء”  بع از عملیات در سیستم های اطفای حریق اطاق سرور
 • دستورالعمل تست، سرویس و نگهداری سیستم اعلام و اطفاء حریق اتاق سرور که این امر بشدت به صاحبان این سیستمها توصیه میگردد.

.

نکات اجرایی و کاربردی مهم در طراحی و اجرای سیستم های اعلام و اطفاء حریق اطاق سرور:

  • در خیلی موارد بروز حریق از سقف و کف کاذب اتفاق افتاده است لذا در نظر گرفتن سیستم اعلام و اطفاء حریق مناسب در سقف و کف کاذب اهمیت زیادی خواهد داشت.
  • استفاده از دتکتورحرارتی کابلی (LHD) در کف کاذب به همراه دتکتور دود، جهت شناسایی سریع حریق میتواند مفید واقع شود.
  • استفاده از دتکتورهای Air Sampling جهت شناسایی سریع حریق توصیه میشود.
  • توجه به سازه و المان های مقاوم در برابر حریق در اتاق های سرور (Passive Protection) اهمیت بسیاری دارد. عدم توجه به سازه باعث میگردد در برخی موارد، حریق در خارج از اتاق سرور شروع شده و باعث فعال شدن زود هنگام سیستم اطفاء داخل اتاق سرور شود. همچین در پاره ای اقوات، حریق از اطاق سرور شروع شده در صورت ناتوانی سیستم اطفاء گازی، به خارج و سایر نقاط گسترش مییابد.
 • هرچند که در خارج از کشور، برخی صاحبان دیتاسنترها و اطاقهای سرور به دلیل بک آپ گیری منظرم از دیتای خود و نیز ارزانتر بودن سخت افزارها صرفا به داشتن یک سیستم اعلام حریق قوی اکتفا میکنند ولی در ایران بدلیل گران بودن بودن سخت افزارهای استفاده شده در اتاق های سرور، استفاده از سیستم اعلام و همزمان اطفاء حریق منطقی تر بنظر میرسد.

خصوصیات کلی یک سیستم اطفای حریق مناسب از نوع Total Flooding در اتاق سرور به عوامل زیر بستگی دارد:

 1. قدرت اطفا کنندگی در کلاس C و A حریق
 2. قابلیت نفوذ پذیری بالا و نداشتن هرگونه رسوب و پسماند
 3. عایق الکتریسیته و نداشتن خطر جانی برای افراد 
 4. سرعت عملکرد و برگشتن سریع سیستم به حالت نرمال و نیز عدم آسیب رسانی به تجهیزات
 5. تناسب مالی با ارزش دیتا و سخت افزار مورد استفاده و امکان جایگزینی سریع پس از عملکرد

سیستم های اطفای حریق مناسب جهت دیتاسنترها و اتاق های سرور:

 درجه اول گازهای تمیز همچون FM-200، Novec 1230، Inert Gas  و سایر گازهای ذکر شده دراستاندارد NFPA 2001، توصیه میگردد. استفاده از سیستمهای Oxygen Reduction  و Watermist جهت استفاده در اتاق سرور با محدودیت هایی روبرو است که الزاما میباسیت مورد ارزیابی و بررسی تخصصی قرار گیرد، همچنین  استفاده از سیستم آیروسل (Aerosol) در اتاق سرور به عنوان گزینه اصلی به هیچ عوان توصیه نمی گردد.

راهکارهای حفاطت از حریق و اعلام و اطفاء در دیتاسنتر:

بر اساس استاندارد و طبقه بندی کلاس حریق آتش سوزی ناشی از لوازم الکترونیکی در طبقه کلاس C  قرار گرفته که در این کلاس رعایت استاندارها اهمیت خاصی دارند. بر اساس استاندارد، فاکتورهای متعددی با در نظر گرفتن طراحی سیستم اعلام و اطفاء حریق در اطاقهای سرور دارای اهمیت میشوند، ابتدا باید مکان مورد نظر از طرف کارشناس ایمنی بازدید و سپس مولفه های زیر بدقت محاسبه گردند:

 • ۱- ابعاد سالن یا اتاق از قبیل طول و عرض و ارتفاع (حجم بر اساس متر مکعب)
 • ۲- سقف کاذب و کف کاذب در صورت وجود و ارتفاع آنها
 • ۳- آرایش رک ها و طرز چینش ( اتاقک سرد یا رودر رو )
 • ۴- نوع سیستم سرمایشی از قبیل سیستم اسپیلت کولینگ ( محاسبه سرعت پرتاب باد )
 • ۵- توجه به چگونگی عبور کابلهای برق( داخل سقف یا کف کاذب )
 • ۶-  مناطق مورد نیاز اعلام و اطفا حریق در اتاقهای مختلف (زون بندی اعلام و اطفاء حریق)
 • ۷- دمای کاری اتاق که معمولا در دیتا سنترها بین ۲۰ تا ۲۴ درجه سانتیگراد میباشد.
 • ۸- غلظت محیط بر اساس استاندارد که در کلاس C حریق عددی بین ۷ تا ۹ میباشد.

لوله کشی شبکه اعلام حریق اتاق سرور:

در لوله کشی اعلام حریق حتما باید از لوله های گالوانیزه گرم بر اساس استاندارد سایز pg13.5 با اتصالات استاندارد استفاده کرد و تنها در جاهایی که قابل دسترس نیست و خم در لوله به وجود می آید بناچار از لوله فلکسیبل استفاده و کابلهای نسوز برق از داخل این لوله ها عبور کند .

کابل نسوز سیلیکونی با شیلد محافظ سایز ۱٫۵*۲ و ۱٫۵*۳ :

در سیستم کابل کشی اعلام حریق بر اساس استاندارد الزاما میبایست از کابلهای نسوز و ضد حریق با نویز گیر یا شیلد محافظ و از جنس نرم یا انعطاف پذیر استفاده کرد که در زمان بروز حریق خود کابل آتش نگیرد و باعث گسترش حریق نشود و همچنین چنانچه حریق گسترش و ادامه دار باشد این کابل توانایی تحمل حرارت را داشته باشد تا بتوان به کار خود بمنظور اطلاع رسانی ادامه دهد.

در دیتاسنترها همانند اتاق های معمولی میتوان برای کشف حریق از تجهیزات و سنسورهای مختلفی استفاده نمود :

۱-تابوی کنترل مرکزی یا تابلوی اصلی  سیستم اعلام و اطفای حریق: که این تابلو میتواند سیستم متعارف یا آدرس پذیر باشد. مدار فرمان در تابلو به زونهای مختلف اعلام حری قو زون اطفا حریق در اطاق سرور و دیتاسنتر ها استفاده میگردد.

۲-دتکتور دود- دتکتور حرارت-دتکتورهای دودی-حرارتی (مولتی سنسور) – داکت دتکتورها: در دیتا سنترها به دلیل حجم بالای گردش هوا یا سرعت جریان باد ازکولینگ سیستم یا اسپیلت دتکتورهای معمولی به تنهایی کاربرد ندارند و در زمان بروز حریق، دود در این آتش غلظت پایینی دارد . سیستم کارکرد دتکتورهای دودی به صورتی میباشد که دود با غلظت بالا بیاید در زمان حداقل ۵ تا ۸ ثانیه داخل دتکتور پایدار بماند تا دتکتور عمل کرده خطر را اطلاع رسانی نمایند که بدلیل گردش هوا احتمال دارد دود خیلی دیر و یا حتی هیچگاه در زمان اولیه حریق به دتکتور نرسد. حریق در در ۵ ثانیه اول تا ۵ ثانیه دوم سرعت شگفت آور رشد ۵ برابری را دارد و ممکن است برای جلوگیری از حریق زمان به هدر رود .

۳- سیستم نمونه گیر هوا یا مکنده دود یا نمونه بردار هوا: این نمونه برداری ذرات بسیار ریز دود اندازه ای در حدود ۰٫۰۰۵ Obs/m را در هر نقطه ای که درحال تولید باشد بواسطه محفظه لیزر تشخیص داده و از طریق کابلهای ارتباطی به تابلوی کنترل مرکزی انتقال میدهد  و آژیر یا فلاشر متصل به آن اعلان خطر می نماید. این سیستم به Air Sampling Smoke Detection Apparatus معروف است.

طراحی لوله ها در فضاهای Server Room و یا Data Center به چند شکل است. این لوله ها جهت مکش هوای داخل محیط و جریان هوای در گردش داخل رک، هم می توانند در سقف و هم در مجاورت Rack و یا نیز با اتصال به لوله های قابل انعطاف به داخل Rack و یا حتی UPS هدایت شوند. با این کار بجای انتظار برای رسیدن دود به سقف، در همان لحظه که دود تولید و منتشر میگردد آژیر اعلان حریق در مرحله Pre-Alarm بصدا در خواهد آمد. در این حالت دود حتی در مرحله ای که تولید میشود و بصورت نامرئی است نیز توسط سیستم تشخیص داده میشود . در مراحل بعد بمرور گذر زمان و اضافه شدن به حجم دود تولید شده سطح آلارم های بالاتر اعم از Alarm 1 و Alarm 2 و در نهایت سیگنال Action برای اعلان نهایی و یا تخلیه اطفاء توسط سیستم ارسال خواهد شد.

 ۴- کابل خطی حرارتی linear heat detector cable : این کابل حرارتی که در دو نوع متعارف و آدرس پذیر تولید میشوند در دماهای مختلف عملات کشف و شناسایی حریق را انجام میدهند. تصور کنید رکها در اطاق سرور در کنار و پشت به دیوار هستند که در پشت آن حرارت بالایی خواهند داشت و سیستم برودت ظرفیت خنک کردن تمام نواحی باصطلاح کور را  ندارد، بوسیله این کابل خطی که در دماهای ۶۸ درجه ۸۶ درجه و ۱۰۸ درجه عملکرد دارند  در صورتیکه  دما در محیط به بالاتر از از دماهای ذکر شده برسد این کابل زوج سیستم که از یک طرف به تابلوی کنترل مرکزی وصل است با یک اتصال کوتاه سریع به کشف نقطه ای که حریق در حال شکل گرفتن است کمک میکند، بنار بر این در امتداد و داخل رکها ازین این کابل بعنوان یک کاشف حرارتی میتوان بهره برداری نمود.

۵- مجموعه شستی های اعلام و اطفا حریق در دیتا سنتر :

۵-۱-شستی اعلام (manual call point): فرض کنید اپراتور در اطاق سرور و دیتاسنتر در حال انجام کارهای روزانه است که متوجه بروز میشود قبل از اینکه سیستم حریق را شناسایی نماید میتواند با فشردن شستی، آلارم و آژیر سیستم را تحریک کرده از اتلاف وقت جلوگیری نماید.

۵-۲- شستی اضطراری تخلیه ماده اطفا (manual release ): ماکند شستی اعلام هنگامی که اپراتور با مشاهده مستقیم خود حریق را مشاهده نمود با فشردن این شستی ماده اطفاء را سریعتر تخلیه کند که معمولا بر روی پنل مرکزی اعلام و اطفا حریق این شستی به صورت مهرو موم شده قرار دارد (extinguishingbutton) تا فشردن ناگهانی و بی دلیل باعث تخلیه ناخواسته نگردد.

۵-۳- شستی توقف دستی خروج ماده اطفا یا abort : تصور کنید بهر دلیلی تابلوی مرکزی آلارم کاذب میدهد و اپراتور با دیدن اینکه حریق وجود نداره میخواهد سیستم را موقتا قطع و به علت وجود اعلام حریق کاذب پی ببرد در این زمان میبایست از اطفاء ماده حریق جلوگیری نمود این شستی که به شستی abort نیز شهرت دارد این وظیفه را در سیستم به عهده دارد.

۶- دستگاه تلفن کننده مرکزی: این دستگاه بظاهر ساده یکی از مهمترین و کلیدی ترین نچهیزات در زمان بروز و اعلام حریق میباشد بشکلی که در اوقاتیکه اپراتور در محل حضور ندارد و حریق اتفاق میافتد این دستگاه که در دو نوع خط تلفن ثابت و سیمکاری موجود است عملیات اطلاع رسانی را  به اپراتور بعهده دارد و که در انواع پیشرفته ان با نصب اپلیکیشن های موجود در گوشینهای تلفن امروزی میتوان در هنگام بروز حریق سریعتر و کارآمدتر عملیات اطلاع رسانی را انجام داد.

۷- مجموعه تجهیزات شنیداری و هشدار دهنده با صدا :

۷-۱-آژیر اعلام حریق: در زمان بروز حریق و هشدار اولیه، ابتدا به صدا در آمده و تمامی افراد را در منطقه مورد نظر با خبر میکند که در دو نوع آژیر ساده یا با فلاشر (نور شدید) موجود میباشد که حتی در شب یه وسیله نور منقطع اعلام بروز حادثه را انجام میدهد.

۷-۲-زنگ هشدار تخلیه ماده اطفا: این زنگ که شبیه زنگ مدرسه میباشد در هنگام اعلام حریق به صورت منقطع و در هنگام تخلیه ماده اطفا به صورت متناوب به صدا در آمده و جزء تجهیزات حیاتی اعلام و اطفا ءحریق در اطاق سنتر است.

۸- سیستم برق اضطراری کنترل پنل: هرگاه  در زمان حادثه برق به صورت اتصالی یا کلا قطع شود باید برق مورد نیاز تجهیزات اعلام و اطفا حریق را به صورت پشتیبان به صورت ذخیره و برای عملکرد سیستم در مواقع اضطراری به وسیله سیستم ups یا دو عدد باطری که در تابلوی اصلی اعلام و اطفا حریق که با مشخصه ۲۴volt(7.2) میباشد تامین نمود که تجهیزات برای عملکرد و تحریک یکدیگر برای کارکرد مشکلی نداشته باشند.

۹- مجموعه تابلو ها و علایم اضطراری و دستورالعمل کارکرد سیستم: بر اساس استاندارد NFPA مجموعه تابلو ها و علایم اضطراری بایستی در محل، درب ورودی، و روی تجهیزات حساس مانند کنترل پنل شستی ها و سیلندر حاوی ماده اطفا حریق نصب تا اپراتور یا شخصی که حتی آموزش استفاده از سیستم را ندیده بتواند در مواقع اضطراری بتواند با تجهیزات کار کند .

اطفاء حریق در دیتا سنتر (اتاق سرور):

۱- لوله کشی استاندارد در شبکه اطفاء:  در لوله کشی استاندارد سیستم اطفا حریق اتوماتیک در اتاق سرور باید بر اساس طراحیNFPA حتما از لوله های مانیسمان فولادی بدون درز رده ۴۰ یا سایز ۲/۱ (schedule 40) با اتصالات استاندارد استفاده نمود این لوله ها که به وسیله جوش و بدون دنده و  رزوه به هم متصل میشوند توانایی تحمل فشار بالای گاز اطفا حریق را در زمان تخلیه دارند .

۲- سیلندر تخلیه گاز شیر و متعلقات سیستم اطفای حریق اتوماتیک: سیلندر تخلیه ماده اطفا حریق بایستی از نوع استاندارد با تحمل فشار تست حداقل bar 80 از نوع بدون جوش یا حدالامکان جوش کم با ورق ضخیم در دور دهانه اصلی باشد . 

      محل قرارگیری سیلندر بر اساس استاندارد در دیتا سنترباید در نزدیکی محل اطفاء یا اطاق مجاور آن باشد چنانچه بر اساس استاندارد ما مجاز نیستیم سیلندر را در محلی قرار دهیم که احتمال بروز حریق از همان مجل محتمل است. سیلندر حتما باید به وسیله براکت یا استند فلزی به دیوار ثابت و محکم شده تا در زمان اطفاء حریق با تکان نخوردن مشکل بوجود نیاورد..

۳- گاز fm200 یا HFC227ea یا HEPTAFLUOR PROPAN:  از خانواده clean agent ها یا گاز های بی اثر میباشد که بر اساس استاندارد msds گازها اثرات تخریب محیطی کم بدون اثر روی تجهیزات الکترونیکی در کلاس c حریق و با قابلیت خاموش کنندگی بالا هستند..گاز fm200 به جای کاهش سطح اکسیژن محیط روی مولکولهایی که میل ترکیبی بالایی با اکسیژن داشته اثر میکند و جلوی ترکیب ان با اکسیژن محیط و گسترش حریق را میگیرند یعنی در اصل سطح اکسیژن محیط کاهش نیافته انسان به تنفس خود ادامه داده ولی در ان محیط که گاز تخلیه شده دیگر حتی کبریت هم روشن نمیشود یا حریق به حیات خود نمیتواند ادامه دهد . در نتیجه آتش خاموش میشود. و بعد از تخلیه تشکیل نمیشود. از نظر زیست محیطی نسبت به گاز هالون کمتر در جو لایه اوزون باقی مانده و خود به خود خارج میشود .با این حال طراحی و محاسبه مقدار گاز fm200 با اهمیت میباشد بر اساس استاندارد و غلظت محیط و مولفه های مختلف در دیتا سنتر ها غلظت یا concentration عددی بین ۷ تا ۹ بر اساس دمای کاری در نظر گرفته میشود.

۳-۱-کدام برند fm200 یا HFC227ea بهتر است ؟؟؟؟ این سوال معمولا ذهن کارفرمایان محترم را مشغول میکند که چه برندی از گاز fm200 را بخریم ؟؟؟ در جواب در دنیا چند کمپانی مطرح بر اساس استاندارد جهانی در خط تولید خو این گاز را تولید و عرضه مینمایند :

۳-۱-۱-کمپانی chemetron :

یک کمپانی چند ملیتی است که شهر ایلینویز آمریکا فعالیت مینماید و تنها گاز تولیدی در پالایشگاههای اختصاصی خود را در پروژه های خود مصرف نموده و فروش آزاد ندارد.

۳-۱-۲-کمپانی DUPONT :

این کمپانی آمریکایی که مورد تایید استاندارد جهانی و سازمان جهانی اتش نشانی NFPA میباشد با چندین کمپانی معتبر که در زمینه ارایه راهکارهای اطفا حریق فعالیت مینماید قرارداد منعقد نموده و تنها به این دسته شرکتها گاز خود را فروخته که با برند آن کمپانی های اروپایی و امریکایی گاز fm200 را در داخل سیلندر خودشان شارژ کرده و به بازار عرضه نمایند و ندرتا به صورت عمده به مشتریان خارج از لیست خود گازfm200 میفروشد.

۳-۱-۳-کمپانی WAYSMOS USA INC: این کمپانی که دفتر اصلی آن در شهر تگزاس آمریکا میباشد و کارخانه تولید آن در کشور چین در شهر شانگهای مستقر است گاز fm200 خود را هم به صورت قراردادی با شرکتهای مختلف هم به صورت عمده در بازار جهانی به فروش میرساند که هر دو تاییدیه جهانی fm و ul را دارد و سیلندرهای مادر آن با دو ظرفیت ۴۵۰kg و ۱۰۰۰kg به فروش میرسد.

۳-۲-نکات مورد توجه هنگام خرید: 

ارایه گواهینامه های fm و ul هر دو با هم از سمت پیمانکار
ارایه برگه هویت گمرک جمهوری اسلامی ایران
برگه آنالیز گاز که در ایران پژوهشگاه صنعت نفت تنها نهاد تایید کننده اصالت گاز داخل سیلندر میباشد .
تاییدیه سازمان آتش نشانی جمهوری اسلامی ایران

۳-۳-طراحی سیستم پاشش ۳۶۰ درجه نازلهای پاشش گاز fm200 :  این گاز در داخل سیلندر و در کف سیلندر به صورت مایع قرار دارد در زمان تخلیه گاز داخل سیلندر که به وسیله نیتروژن تزریق شده در سیلندر متعادل گردیده به وسیله لوله باریک کوچکی که از زیر شیر تخلیه به انتهای سیلندر ادامه یافته (میلاب سیلندر) با فشار به داخل لوله شبکه اطفا تزریق شده و باید به وسیله نازلهای پاشش در انتهای لوله خارج گردد نازلهای پاشش گاز fm200 سایز های مختلفی دارند که بر اساس طراحی سوراخ پاشش یا ارفیست آن باید بر اساس محل قرارگیری اندازه گیری و دریل شود به این معنی که سایز نازل در سقف با سایز نازلی که در کف یا زیر سطح قرار میگیرد از نظر اندازه و سایز سوراخ و تعداد آن متغیر است . بر اساس استاندارد در دیتا سنتر ها معمولا از نازلهای پاشش با زاویه ۳۶۰ درجه سایزهای ۲/۱ ۲/۱/۱ و ۴/۳/۱ استفاده میشود.

سرویس و نگهداری و تست دوره ای سیستم اعلام و اطفا حریق اتاق سرور:

هر سیستمی که نصب می گردد اگر بر اساس استاندارد به درستی نگهداری نشود بعد از مدتی کارایی خود را از دست داده و از کار می افتد.  بر اساس استاندارد NFPA در دیتاسنتر ها و اتاقهای سرور سیستمهای اعلام و اطفا حریق باید به صورت روزانه، هفتگی و ماهیانه سرویس و بازدید و تست شوند.

    چرا نباید از سیستم اطفاء حریق آیروسل در دیتا سنتر استفاده کرد ؟؟  ترکیب ایروسل در داخل سیلندر آن به صورت مخلوطی از پودر یا ذرات درشت سفید رنگ با گاز است . این پودر که حالت روغنی و چسبنده داشته در هنگام اطفاء و  تخلیه به صورت موادی که دانه های سیاه یا سفید با چسبندگی و خورندگی روی فلزات و تجهیزات الکترونیکی میباشد.و با داشتن قدری رسانایی جریان الکتریسیته روی تجهیزات اثر میگذارد و با ایجاد لایه ای سفید رنگ حریق را اطفا می کند و بر اساس استاندارد در کلاس c حریق ناکارامد میباشد . با اینکه این سیستم تقریبا پرتابل بوده و احتیاجی به لوله کشی ندارد ولی بعد از تخلیه تمیز کردن محیط بسیار دشوار و خصوصا در دیتاسنتر ها به وسلیه فن داخلی سرورها به داخل آن نفوذ کرده سیستم را بعد از مدتی از کار می اندازد و در هنگام تخلیه اتوماتیک آن ابتدا فعالساز آن آتش گرفته فتیله آتشزا روشن شده و شروع به سوختن میکند که بعد از تخلیه تا چند سانتیمتر اطراف خود را میسوزاند و همچنین بر اساس استاندارد msds گازها برای سلامتی انسان بسیار مضر است به طوری که حتما جایی که آیروسل نصب میشود باید از کپسولهای تنفسی اکسیژن به صورت مکمل در زمان اضطراری برای انسان استفاده نمود . در ضمن تاریخ انقضای معینی برای ایروسل وجود دارد که بعد از اتمام سیلندر و ماده داخل آن باید کلا تعویض شود و حتی بعد از تخلیه باید کاملا تجهیز جدیدی را جایگزین کرد. ولی این گاز برای مکانهایی که تردد انسانی یا تجهیزات الکترونیکی یا مواد درون سوز مثل چوب و کاغذ و مایعات اشتعال زا وجود ندارد مناسب میباشد.

همچنین ترکیب آیروسل با گاز fm200 بسیار کشنده و خطرناک می باشد و در یک مکان نمی توان از این دو به صورت همزمان استفاده نمود.!!!! 

اقتباس از آموزشکده حریق ایران